Wiadomości branżowe turystyka

Rekord Thomsona pobity

W sobotę 6 lipca, o godzinie 21:19 czasu polskiego Zbigniew Gutkowski pobił rekord należący dotychczas do Alexa Thomsona. Czas Gutka to 8 dni, 18 godzin i 50 minut na najbardziej prestiżowej i najtrudniejszej trasie z Ameryki do Europy. Gutkowski jest pierwszym Polakiem, któremu udało się pobić rekord Północnego Atlantyku. Aby pobić rekord samotnego przejścia Atlantyku na trasie Nowy Jork – Przylądek

Teaser

W sobotę 6 lipca, o godzinie 21:19 czasu polskiego Zbigniew Gutkowski pobił rekord należący dotychczas do Alexa Thomsona. Czas Gutka to 8 dni, 18 godzin i 50 minut na najbardziej prestiżowej i najtrudniejszej trasie z Ameryki do Europy. Gutkowski jest pierwszym Polakiem, któremu udało się pobić rekord Północnego Atlantyku.

Aby pobić rekord samotnego przejścia Atlantyku na trasie Nowy Jork – Przylądek Lizard trzeba było pokonać niełatwy dystans krócej niż w 8 dni, 21 godzin i 8 minut. Zacięty wyścig po rekord Północnego Atlantyku rozegrał się pomiędzy Gutkowskim i Francuzem Markiem Guillemotem. 

Na metę pierwszy wpłynął wczoraj rano Francuz, ustanawiając nowy rekord 8 dni, 5 godzin, 20 minut i 20 sekund. Zbigniew Gutkowski, mimo wyjątkowo trudnej ostatniej doby bez wiatru, przypłynął na linię mety za Francuzem, ale szybciej, niż zrobił to Alex Thompson, do którego należał wcześniejszy rekord.

„Jestem zmęczony, ale zarazem bardzo szczęśliwy, że się udało. To były bardzo stresujące godziny. Cieszę się, że na tak prestiżowej trasie udało się pobić rekord. Dla mnie jest to większe osiągnięcie niż sukces w Velux 5 Oceans. W dodatku za przeciwnika miałem jednego z faworytów zeszłorocznych regat Vendée Globe – więc nie było żadnej taryfy ulgowej.” – podsumowuje Gutek. „Chciałbym podziękować wszystkim, którzy na ten sukces pracowali, zespołowi brzegowemu i ekipie technicznej oraz Jackowi Pietraszkiewiczowi z NavSim, który wspierał mnie swoją wiedzą meteorologiczną.” – dodaje żeglarz.

Zbigniew Gutkowski jest pierwszym Polakiem, który podjął tak wielkie wyzwanie żeglarskie i pierwszym, któremu się to udało. To wielki sukces polskiego żeglarstwa regatowego na najwyższym poziomie, w klasie jachtów IMOCA Open 60. Gutek na jachcie ENERGA wraz z załogą w osobie Maćka Marczewskiego płynie do Cherbourga. Oba wczoraj ustanowione nowe czasy poprawiające brytyjski rekord czekają na ratyfikację Światowej Rady Rekordów Żeglarskich – WSSRC.

A to już wiesz?  Bułgaria znowu na TOPie

***

Zbigniew “Gutek” Gutkowski jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendee Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła ziemi. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5, 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóm poważnym kontuzjom ukończył regaty na 2.pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, multihull Orma 60 i Vor-60, Imoca 60 oraz Eco 60.

Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały – carbon/ nomex, długość – 18,28 m, szerokość- 5,94 m, zanurzenie – 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby – 3200 kg, liczba siłowników – 2, dodatkowe urządzenia -2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe – przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały – PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu -28 m, powierzchnia żagli na wiatr – 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem – 550 m2.

ENERGA Sailing – wspiera młodych żeglarzy

ENERGA Sailing to jeden z programów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzonych przez Grupę ENERGA w ramach programu Energa Sport. Celem ENERGA Sailing jest promowanie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Zachęcić młodzież do żeglarstwa mają wybitni sportowcy, m.in. Zbigniew Gutkowski, których Grupa ENERGA zaangażowała do projektu oraz których wspiera w ich sportowych rywalizacjach o rekordy i medale. Start Gutka na jachcie ENERGA w samotniczych okołoziemskich regatach Vendee Globe w listopadzie 2012 stanowił początek ENERGA Sailing. Wiosną 2013 pod tym samym szyldem ruszył program edukacji żeglarskiej. Jest to program edukacyjno-sportowy realizowany przez Okręgowe Związki Żeglarskie i w pierwszej edycji skierowany do dzieci z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W każdym z rejonów lokalnymi patronami programu są polscy olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy  Przemysław Miarczyński,Anna Weinzieheroraz Łukasz PrzybytekiPaweł Kołodziński. Zajęcia w ramach ENERGA Sailing są bezpłatne, co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika.

A to już wiesz?  Śpiewająco w Nowy Rok 2015

Grupa ENERGA (www.energa.pl) – głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 193 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 24 TWh energii rocznie. Grupa ENERGA dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i licznym farmom wiatrowym przyłączonym do jej sieci jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych (do sieci ENERGI przyłączone są odnawialne źródła o łącznej mocy ponad 1500 MW). Zielona energia to ponad 16 procent prądu dostarczanego klientom firmy. Natomiast udział energii ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej Grupy wynosi ponad 28 proc.

Innowacyjne i proekologiczne działania przynoszą Grupie ENERGA efekty w postaci wielu wyróżnień. Grupa jest laureatem Nagrody Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka 2012. Spółka zdobyła także dwukrotnie tytuł Marki Wysokiej Reputacji PremiumBrand 2012 i 2013. Wcześniej została uhonorowana przez BCC złotą statuetką Lidera Polskiego Biznesu czy nagrodą Green Excellence za najwyższe standardy ekologiczności. Marka ENERGA znajduje się także wśród European Trusted Brands 2010 jako jedna z “eko-marek” najbardziej budzących zaufanie.

Źródło ENERGA Sailing. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy