Wiadomości branżowe

Wyszehradzki Rajd Kolarski już za tydzień

v\:* {behavior:url(#default#VML);}o\:* {behavior:url(#default#VML);}w\:* {behavior:url(#default#VML);}.shape {behavior:url(#default#VML);} Co najmniej 17 godzin ciężkiej walki na 533 kilometrach trasy w czterech krajach, 300 kolarzy – amatorów. Start w Budapeszcie na Węgrzech, meta w Krakowie w Polsce. Po drodze górskie podjazdy na Słowacji, zjazdy w Czechach. 17 maja w stolicy Węgier

Teaser

 

Co najmniej 17 godzin ciężkiej walki na 533 kilometrach trasy w czterech krajach, 300 kolarzy – amatorów. Start w Budapeszcie na Węgrzech, meta w Krakowie w Polsce. Po drodze górskie podjazdy na Słowacji, zjazdy w Czechach. 17 maja w stolicy Węgier wystartuje 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski, z metą 18 maja w Krakowie.

 

Autorem pomysłu na wyścig łączący kraje V4 jest szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Do idei ministra przyłączyli się także ministrowie SZ pozostałych krajów V4: Czech – Karel Schwarzenberg, Słowacji – Miroslav Lajčák i Węgier – János Martonyi. Daje to szanse na cykliczność wydarzenia, którego ideę zaprezentowano podczas inauguracji polskiego przewodnictwa w V4 wizyty w dniach 4 i 5 czerwca 2012 r.

 

Głównym celem Rajdu jest rozpowszechnienie idei współpracy między państwami Grupy Wyszehradzkiej (V4) w społeczeństwach Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz w innych krajach europejskich i krajach Partnerstwa Wschodniego, a także podkreślenie polskiego przewodnictwa w V4. Rajd kolarski jest odzwierciedleniem rozwoju regionu.Budujemy drogi, łączniki gazowe z Czechami, a ze Słowacją zaczynamy usprawniać połączenia kolejowe. Cóż może być lepszą ilustracją tego, że wreszcie nasz region jest zintegrowany, że wreszcie daje się przejechać szybko i wygodnie przez cztery nasze kraje, jak właśnie rajd kolarski – mówił minister Radosław Sikorski na konferencji nt. idei, trasy i zasad Rajdu.

 

W 1. Wyszehradzkim Rajdzie Kolarskim wystartuje blisko 300 uczestników: kobiet i mężczyzn. Rywalizować będą w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej. Zespół może liczyć minimum 5 osób – uwzględnione będą czasy indywidualne najlepszych 3 zawodników. Suma nagród to 100 000 euro – ufundowana przez szefów dyplomacji krajów V4. Zwycięzca w kategorii „mężczyźni”  i „kobiety” otrzyma 10 000 euro. W rajdzie nagrodzonych zostanie 30 najlepszych zawodników. Organizatorzy przyznają również specjalne nagrody najlepszym kolarzom reprezentującym kraje Partnerstwa Wschodniego.

 

Głównym organizatorem jest firma Lang Team, która posiada duże doświadczenie w organizacji wielu prestiżowych imprez kolarskich takich jak Tour de Pologne UCI World Tour, należący do „Kolarskiej Ligi Mistrzów”. Wyścigowi będą towarzyszyć imprezy okolicznościowe, jak pikniki, parady rowerowe itp., które będą organizowane na trasie rajdu oraz w stolicach krajów wyszehradzkich. Rejestracja uczestników zaczęła się w kwietniu na stronie internetowej www.visegradbicyclerace.com. Partnerami i sponsorami wyścigu są: ČEZ, Lotos, Tauron, Gaz System, Grupa Azoty i TriGranit.

 

***

 

Polskie Przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4) rozpoczęło się 1 lipca 2012 r. i potrwa do 30 czerwca 2013 roku. Jest to czwarte przewodnictwo naszego kraju w V4. Program polskiej prezydencji został przyjęty przez rząd 15 czerwca 2012 r. Dokument oficjalnie zaprezentowano 22 czerwca 2012 r. podczas spotkania szefów rządów państw wyszehradzkich w Pradze. Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest „Grupa Wyszehradzka na rzecz integracji i spójności” (Visegrad 4 for Integration and Cohesion). Jej celem jest dalsze rozwijanie współpracy państw wyszehradzkich, przede wszystkim w kwestiach najbardziej istotnych zarówno z punktu widzenia regionu, jak i całej Unii Europejskiej.

 

Do zrealizowanych priorytetów polskiego przewodnictwa należy m.in. wypracowanie spójnego stanowiska państw V4 w negocjacjach nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi na lata 2014-2020. Innym celem przewodnictwa jest pogłębianie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, niwelowanie transgranicznych braków ciągłości w przebiegu osi rozwojowych w regionie, wspomaganie rozwoju kontaktów szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego oraz wspieranie prointegracyjnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, a także rozwój i implementacja Partnerstwa Wschodniego.

 

Więcej informacji na temat polskiego przewodnictwa w V4:

www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/europa/grupa_wyszehradzka/polska_prezydencja_w_grupie_wyszehradzkiej/polska_prezydencja_w_grupie_wyszehradzkiej

 

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

< 241298" >

Źródło Headlines. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Mirosławiec pokazał, że jest „Po stronie natury”

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy