Wiadomości branżowe turystyka

Zielony weekend na Podhalu

Jedną z większych zalet bycia w Unii Europejskiej jest dzielenie się swoimi tradycjami i pielęgnowanie różnorodności kulturowej. Migracje obywateli skutkują wprowadzaniem nowych zwyczajów w krajach rodzimych. Dobrych zwyczajów, bo jak inaczej można nazwać irlandzki Dzień Św. Patryka? Zobaczcie, jak Podhale świętuje z tej okazji. O Dniu Świętego Patryka świat

Teaser

Jedną z większych zalet bycia w Unii Europejskiej jest dzielenie się swoimi tradycjami i pielęgnowanie różnorodności kulturowej. Migracje obywateli skutkują wprowadzaniem nowych zwyczajów w krajach rodzimych. Dobrych zwyczajów, bo jak inaczej można nazwać irlandzki Dzień Św. Patryka? Zobaczcie, jak Podhale świętuje z tej okazji.

O Dniu Świętego Patryka świat usłyszał wtedy, gdy opanowała go fala emigracji z Irlandii. Szczególnie intensywnie dumni Irlandczycy obchodzili dzień patrona swojego kraju w Stanach Zjednoczonych, dokąd w poszukiwaniu szczęścia i lepszego losu udawały się całe rodziny w XIX wieku. Tam także zapoczątkowano tradycję picia zielonego piwa – ten trunek to obok whisky jeden z najżywszych symboli święta. Leje się wówczas hektolitrami, a 17 marca obchodzony jest hucznie i wesoło. Ten element tradycji szczególnie podoba się światu, podobnie jak irlandzkie poczucie humoru i umiłowanie zabawy.

Gramy w zielone!

Obchody Dnia Św. Patryka stają się coraz popularniejsze nie tylko w krajach anglosaskich – także i w Polsce ten przedwiosenny dzień jest okazją do spotkań i świętowania. A jak z irlandzkiej tradycji postanowili skorzystać górale z Podhala? Terma Bania, ośrodek geotermalny z Białki Tatrzańskiej, postanowiła urządzić cały weekend 16-17 marca w klimacie Dnia Św. Patryka. W sobotę odbędzie się Irlandzka Noc Saunowa, podczas której goście będą mogli wygrzewać się w 5 saunach i relaksować się podczas seansów aromaterapeutycznych. Nieodłącznym elementem zabawy będzie także niezwykle popularna muzyka irlandzka oraz rarytasy kulinarne z Zielonej Wyspy.

Podczas nocy saunowej będzie można zrelaksować się zielonymi seansami saunowymi. Do wyboru mamy Irish Green, czyli maseczkę regenerującą w towarzystwie kompozycji zapachowej imbiru, cytryny i drzewa sandałowego; Błoto z Cork, czyli maskę na ciało i aromaty zielonego jabłka i kiwi, oraz Dublin Peel Up Mint – totalnie zielony peeling o zapachu cytryny.

Z kolei niedzielne obchody Dnia Św. Patryka rozpoczniemy o godz. 16, aby dać naszym gościom czas na regenerację po saunowych atrakcjach. Będą konkursy z nagrodami i zabawy: Termoliada, termalna  gra w kości, zawody na najlepszego zzieleniałego prezentera telewizyjnego, itp. Podczas obu dni serwujemy specjały kuchni irlandzkiej, m.in. zapiekankę pasterską, gulasz barani i obowiązkowo Guinness. Dla znalazców trójlistnej koniczyny, czyli z irlandzkiego „shamrock”, przewidzieliśmy specjalne upominki – mówi Monika Radwańska z Termy Bania.

A to już wiesz?  Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku… w Dubaju

Co się dzieje w Irlandii?

Podczas St. Patrick’s Day na Zielonej Wyspie odbywają się liczne kolorowe parady, festyny i koncerty. Choć de facto to święto Kościoła Katolickiego, Irlandczycy nie podchodzą do niego ze sztywnym namaszczeniem. Ubierają się na zielono, piją piwo i whisky, tańczą na ulicach i obdarowują cały świat swoim pozytywnym nastawieniem. Może w tym tkwi sukces tego święta na całym świecie? Wszyscy chcemy powielać dobre tradycje, zwłaszcza jeśli koncentrują się one na radości, skocznych tańcach i wyśmienitym irlandzkim piwie.

Ciekawostki o Patrykaliach:
Święty Patryk został świętym, ponieważ wyplenił z Irlandii pogaństwo, czyli metaforyczne węże, z jakimi przedstawiany jest często w ikonografii.

 – Koniczyna jest symbolem odrodzenia, nadchodzącej wiosny. Legenda mówi,  że służyła ona Św. Patrykowi do tłumaczenia poganom idei Trójcy Świętej.

 – Kolorem święta jest zieleń, nawiązująca do barwy trawiastej wyspy. Irlandczycy tłumnie się w nią przebierają podczas pochodów i festynów.

Leprechaun (czyt. leprikon) to wg. mitologii zamieszkujący Irlandię rodzaj skrzata. Jest niski, włochaty i ma pomarszczoną twarz, nosi płaszcz i pali fajkę. W dodatku jest skąpy i złośliwy. Podczas Patrykaliów można spotkać takie skrzaty zbierające pieniądze do swoich glinianych naczyń. 

< 236794" >

Źródło Terma Bania. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy